Aktualności

Aktualności kredytowe 14/02/2024

administrator 14 lutego 2024

1.Przedłuża się proces legislacyjny odnośnie wakacji kredytowych. Pojawił się wreszcie projekt ustawy, a w nim następujące istotne informacje:

 • zmianie uległy okresy, w których będzie można zawiesić ratę – w drugim kwartale 2024 będzie można zawiesić 2 raty, w każdym następnym po 1 racie;
 • maksymalna wartość kredytu to 1,2 mln (wcześniej było 2 mln);
 • wakacje kredytowe skierowane będą do kredytobiorców, którzy na ratę kredytową co miesiąc wydają 35% i więcej swojego domowego
  budżetu.

Politycy zajmą się projektem we wtorek 20 lutego i wtedy zapadną finalne decyzje odnośnie jego.

2.Co dalej z „Mieszkaniem na start”, czyli nową wersją kredytu 2%?

Póki co, wiemy tylko tyle, że się opóźnia… Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Hetman poinformował, że program wejdzie w życie w tym roku, najpóźniej jesienią. Pierwotnie była mowa o pierwszej połowie roku, ewentualnie okolicach lipca. Aktualnie trwają konsultacje co do tego terminu.

3. Rada Polityki Pieniężnej na lutowym posiedzeniu zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie 5,75%. Decyzja jest zgodna z przewidywaniami większości ekonomistów oraz rynku. Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński na swojej czwartkowej konferencji stwierdził, że do końca roku stopy procentowe najprawdopodobniej nie zmienią się.

Więcej

Aktualności kredytowe 8/02/2024

administrator 8 lutego 2024

Czas na podsumowanie programu Bezpieczny Kredyt 2%!
Generalnie Bezpieczny Kredyt 2% okazał się super możliwością dla Klientów, którzy z niego skorzystali, ale równie dużym problemem dla aktualnego rządu. Wskazują na to następujące kwestie:

 • Na program poprzedni rząd przeznaczył w Rządowym Funduszu Mieszkaniowym 11,3 mld złotych, a zostało wykorzystane prawie 17 mld złotych. Aktualnie brakuje 5,6 mld złotych a umowy są wciąż zawierane!
 • Wstępnie ustawa przewidywała 10 tys. wniosków złożonych w 2023 roku, a zaciągniętych zostało oko 66,8 tys. kredytów.
 • Przekroczona została również przeciętna kwota udzielanych kredytów – miała wynieść około 320 tys. złotych, a wyniosła 405 tys. złotych.

Mimo, że program się zakończył, zainteresowanie kredytami hipotecznymi wciąż jest duże! Biuro Informacji Kredytowej podało, że wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w styczniu 2024 roku wzrosło aż o 92% w porównaniu do stycznia 2023 roku. Z kolei w porównaniu do grudnia 2023 roku liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy spadła o 51,3%.
Jakie są przyczyny? Rok temu wysokie stopy procentowe powodowały brak popytu i zdolności, a styczniowy spadek to efekt końcówki bezpiecznego kredytu 2%. Niemniej BIK prognozuje dalszy wzrost akcji kredytowej w 2024 roku.

Z dobrych wiadomości dla potencjalnych kredytobiorców, istotne jest to, że coraz więcej banków uwzględnia świadczenie 800+ przy liczeniu zdolności kredytowej dla kredytów mieszkaniowych. Od stycznia takie praktyki zaczął też uskuteczniać bank Pekao S.A. Dodatkowo wzrost świadczenia z 500 na 800 zł to wzrost zdolności o około 30 tys.

Więcej

Aktualności kredytowe 10/01/2024

administrator 10 stycznia 2024

Już wiemy, że ileś wniosków złożona w ramach programu Bezpieczny kredyt2% przekroczyła 100 tys. Pula środków wyczerpała się przed czasem, stąd wcześniejsze zakończenie programu.

Aktualnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad nową odsłoną programu o nazwie „Mieszkanie na start”.  Z dotychczas uzyskanych informacji na ten temat wiadomo, że nowy kredyt przeznaczony będzie wyłącznie do osób, które takiej pomocy potrzebują. W związku z tym zostanie wprowadzone kryterium dochodowe, które wyniesie następująco:

 • dla 1-osobowego gospodarstwa – 10 tys. zł brutto;
 • dla 2-osobowego gospodarstwa – 18 tys. zł brutto;
 • dla 3-osobowego gospodarstwa – 23 tys. zł brutto;
 • dla 4-osobowego gospodarstwa – 28 tys. zł brutto;
 • dla 5-osobowego gospodarstwa – 33 tys. zł brutto.

Dopłaty do rat kredytu mają obowiązywać przez 10 lat i będą zróżnicowane w zależności od wielkości gospodarstwa domowego. Limity dopłat wyniosą następująco:

 • dla 1-osobowego gospodarstwa – 200 tys. zł;
 • dla 2-osobowego gospodarstwa – 400 tys. zł;
 • dla 3-osobowego gospodarstwa – 450 tys. zł;
 • dla 4-osobowego gospodarstwa – 500 tys. zł;
 • dla 5-osobowego gospodarstwa – 600 tys. zł.

Dopłaty będą oprocentowane również w zależności od wielkości gospodarstwa i wyniosą następująco:

 • 1,5% – dla 1 i 2-osobowych gospodarstw;
 • 1% – dla 3-osobowych gospodarstw;
 • 0,5% – dla 4-osobowych gospodarstw;
 • 0% – dla 5-osobowych gospodarstw.

W praktyce oznaczać to będzie, że singiel kupujący kawalerkę za 350 tys., zł otrzyma maksymalnie 200 tys. zł kredytu oprocentowanego 1,5%, a reszta według aktualnie obowiązujących stóp procentowych.

Nowością będzie również możliwość zwolnienia rodziny 2+3 z obowiązku nieposiadania nieruchomości. Oznacza to, że w takim wypadku do programu będą mogły przystąpić rodziny 2+3 mające już jakąś nieruchomość.

Z kolei ograniczenie wiekowe (oferta dla klientów do 35 r. życia) obowiązywać będzie wyłącznie singli. Większe gospodarstwa nie będą miały limitu wiekowego.

Istotną zmianą będzie również fakt, że nowy program dostępny będzie również dla osób w nieformalnych związkach!

Program wystartuje w połowie roku z budżetem 500 mln na ten rok, więc trzeba będzie się śpieszyć, żeby się na niego załapać. Na ten rok planowane jest udzielenie ok. 50 tys. kredytów, przy czym dla porównania – w przypadku Bezpiecznego Kredytu 2% zostało złożonych ponad 100 tys. wniosków. Sam program dopłat zostanie rozłożony na 10 lat.

To dopiero propozycja resortu, która jest na etapie konsultacji z bankami i organizacjami społecznymi. Sam program wydaje się być bardziej skomplikowany niż Bezpieczny Kredyt 2%, ale w przypadku większych rodzin – znacznie korzystniejszy, a z kolei dla singli – gorszy.

 

Jak to wpłynie na rynek?

Sytuacja na polskim rynku mieszkaniowym zmienia się dynamicznie. Bezpieczny Kredyt napędził popyt, lecz jednocześnie sprawił, że zwiększyła się luka podażowa, która obecnie jest szacowana na około 2 mln lokali, co może się przełożyć na dalszy wzrost ich cen.

Dane Otodom wskazują, że w ciągu ostatnich 8 lat ceny mieszkań w Polsce na rynku pierwotnym wzrosły o ok. 95% (na rynku wtórnym o 87%). W nadchodzącym roku analitycy przewidują wzrost cen mieszkań w Polsce o 10-15%. Średnie ceny mieszkań w Lublinie w stanie deweloperskim w grudniu wynosiły 10263 zł za m2, co oznacza wzrost cen rzędu 11% rok do roku. W przypadku rynku wtórnego cena w 2023 roku za metr wyniosła 8337 zł i prognozuje się, że cena  za m² na koniec 2024 roku wyniesie 8913 zł.

Dokładny wzrost cen w 2024 r. będzie zależeć od programu „Mieszkanie na start” i może okazać się stymulantem kolejnych wzrostów cen (bo spowoduje wysoki popyt w krótkim czasie), wysokości stóp procentowych, inflacji i ogólnej sytuacji rynkowej w Polsce.

Jedno jest pewne – w 2024 roku mieszkania nadal będą drożeć i w naszej ocenie będą one rosły mniej dynamicznie niż przez ostatnie 12 miesięcy, a w perspektywie roku wzrosną o około 8-10%.

 

Więcej

Aktualności kredytowe 3/01/2024

administrator 3 stycznia 2024

Niestety Nowy Rok oznacza koniec Bezpiecznego Kredytu 2%. Banki od wczoraj wstrzymały przyjmowanie wniosków o udzielenie kredytów mieszkaniowych w ramach programu. Głównym powodem jest wykorzystanie 90% kwoty przewidzianej w ustawie budżetowej na 2024 rok.
PIS planował, że program będzie trwał do końca 2027 roku, ale Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało, że Bezpieczny kredyt 2%
zostanie zastąpiony inną, korzystną dla kredytobiorców ofertą i że środki na ten cel są zabezpieczone w budżecie na 2024 rok. Szczegóły tego projektu mamy poznać w najbliższych dniach.

Z kolei co do wakacji kredytowych w 2024 roku wciąż wiadomo niewiele poza tym, że sama ich idea została przedłużona. W ostatnich dniach 2023 roku opublikowano projekt nowelizacji ustawy, która zakłada możliwość odroczenia 1 raty na kwartał, ale pod warunkiem przekroczenia progu relacji raty do dochodu na poziomie 35%.  Projekt zapewne będzie procedowany w ekspresowym tempie tak, aby można było go wprowadzić jeszcze w pierwszym kwartale; póki co czekamy na dalszy rozwój wydarzeń.

Wciąż jeszcze nie ma konkretnej oferty co do zastosowania WIRONU zamiast WIBORU. Na razie tylko ING BANK ŚLĄSKI w pełni przeszedł na nowy wskaźnik. Wiadomo, że ofertę przygotowuje jeszcze kilka instytucji, ale nikt nie podaje ostatecznych terminów. Do tej pory banki miały czas do końca 2024 roku na zmianę wskaźnika na WIRON w istniejących już umowach, ale Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych pod koniec października 2023 roku (bardzo po cichu) wydłużył ten termin do 2027 roku. Aktualnie różnica między wskaźnikami jest bardzo duża: na dzień 1/01/2023 WIBOR 3m wynosił 5,88% a WIRON – 4,88%. Dzięki takiej różnicy banki zarabiają znacznie więcej na odsetkach, dlatego niechętnie podchodzą do tej zamiany.

Więcej

Aktualności kredytowe 7/12/2023

administrator 7 grudnia 2023

 1. Rada Polityki Pieniężnej na grudniowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na dotychczasowym poziomie. Aktualna stopa referencyjna nadal wynosi 5,75%. Decyzja jest zgodna z przewidywaniami ekspertów i sugestiami Adama Glapińskiego.
 2. Wciąż niewyjaśniona zostaje kwestia kredytu 2%. We wtorek do Sejmu trafił rządowy projekt nowej ustawy w tej sprawie. Według informacji na stronie Izby Niższej po zmianach limit budżetu na program „Bezpieczny kredyt 2%” może w 2024 roku przekroczyć 1,8 mld zł wobec obecnych 941 mln zł.
 3. Nie została również rozstrzygnięta kwestia wakacji kredytowych w 2024 r. Projekt ustawy grupy posłów Polska 2050 Trzecia Droga dotyczących ustalenia warunku dochodowego został wycofany. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na wtorkowej konferencji prasowej potwierdził, że kwestia wakacji kredytowych zostanie poddana decyzji przyszłego rządu.
 4. Z kolei „frankowicze” doczekali się pozytywnej opinii Trybunału Sprawiedliwości UE. Zgodnie z nią kredytobiorca nie musi składać przed sądem oświadczenia o zgodzie na unieważnienie umowy. Ten wyrok powinien udaremnić bankom możliwość pozywania kredytobiorców za bezumowne korzystanie z kapitału.

Więcej

Aktualności kredytowe 25/10/2023

administrator 26 października 2023

Poniżej przedstawiamy Państwa najważniejsze informacje kredytowe z ostatniego miesiąca:

 • Wakacje kredytowe – odchodzący rząd przyjął projekt ustawy przedłużający wakacje kredytowe na 2024 r.
  Według niego, z wakacji jeden raz w każdym kwartale skorzystać będą mogły osoby, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy do kwoty 400 tys. złotych. Nie będą ich dotyczyły żadne dodatkowe warunki. Z kolei osoby, które zaciągnęły kredyty w wysokości 400-800 tys. złotych, będą mogły skorzystać z wakacji kredytowych, jeśli rata kredytu przekracza 50% dochodów gospodarstwa domowego.
  Wakacji nie przewidziano natomiast dla Klientów z kredytami pierwotnymi powyżej 800 tys. złotych.
 • Bezpieczny kredyt 2% wciąż przyciąga klientów. Co prawda sprzedaż jego nieco zaczęła spowalniać, ale nadal ilościowo ogromnie przewyższa udzielane kredyty klasyczne hipoteczne. Co do ofert nastąpiła niewielka stagnacja. Lista banków komercyjnych oferujących „Bezpieczny kredyt 2 procent” nie poszerzyła się w październiku, a najbliższa aktualizacja wskaźnika używanego do wyliczania dopłat nastąpi dopiero w listopadzie. Czas oczekiwania w bankach na decyzję oraz uruchomienie kredytu jest mocno zróżnicowany. W PKO BP i Pekao S.A. może on wynieść nawet 2 miesiące. Z kolei w mBanku możliwe jest podpisanie umowy po 2 tygodniach od zawnioskowania, ale ich oferta wiąże się z ograniczeniami (20% wkładu własnego).
 • Wyłudzenia kredytów wciąż popularne! Jak informuje Związek Banków Polskich w 3 kwartale BR odnotowano ponad 2,5 tyś. prób wyłudzeń  kredytów. Średnio, z wykorzystaniem cudzej tożsamości, próbowano ukraść aż 1,1 miliona zł. Jak się ustrzec? Można wykupić za mniej niż 100zł na rok alert BIK oraz, w przypadku zgubienia dokumentu tożsamości pamiętać, aby natychmiast pilnie go zastrzec.

Więcej

Aktualności kredytowe 8/09/2023

administrator 11 września 2023

 • Rada Polityki Pieniężnej postawiła na mocną obniżkę stóp procentowych. Zamiast oczekiwanego cięcia o 25 pb. zdecydowano się na obniżkę aż o 75 pb, i aktualnie stopa referencyjna wynosi 6,0%. Przy kredycie 300 000 zł na około 30 lat rata zmniejszy się o niecałe 50 zł. RPP poluzował politykę pieniężną w sytuacji, gdy inflacja jest nadal na poziomie powyżej 10%. Taka decyzja nie jest uzasadniona czynnikami ekonomicznymi. Może to oznaczać, że obniżka stóp stała się narzędziem w kampanii wyborczej, a wysoka inflacja zostanie na dużo dłużej. Rynek natychmiastowo zareagował na decyzję RPP. W konsekwencji złotówka osłabiła się momentalnie, a kurs euro w ciągu kilkunastu minut podskoczył o prawie 7 groszy, osiągając poziom blisko 4,57 zł.  Z kolei WIG20 spadł o 2,85% i był zdecydowanie najgorszym indeksem w całej Europie.
 • Do połowy września ma zapaść decyzja rządu co do wakacji kredytowych. Przewiduje się, że dalej będzie możliwość skorzystania z nich, ale być może pojawi się kryterium dochodowe jako dodatkowy warunek. Wakacje mają być przyznawane na pierwszy lub drugi kwartał roku.
 • Ilość złożonych wniosków kredytowych poszybowała w górę. W sierpniu 2023 r. ich liczba wyniosła 38,87 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 12,39 tys. z 2022 r. Jest to wzrost o 213,8 %, przy czym szacuje się, że około 60% tych wniosków to Kredyt Bezpieczny.  Tak duża liczba wniosków spowodowała znaczne spowolnienie procesu obsługi. W przypadku PKO BP proces przyznania kredytu wraz z podpisaniem umowy i uruchomieniem kredytu może trwać nawet 3 miesiące. Do programu na dniach ma dołączyć także mBank z wymogiem 20% wkładu własnego, oraz BOŚ.

Więcej

Uroki tureckiego Side

administrator 7 września 2023

Słowo stało się czynem i odwiedziliśmy biuro nieruchomości View Homes w tureckiej miejscowości Side. Jak się okazuje, miasto to stało się centrum inwestycji na Tureckiej Riwierze. Side położone jest na południowym wybrzeżu Turcji i cieszy się bogatą spuścizną historyczną. W starożytności to właśnie tam znajdował się jeden z ważnych portów dla Grecji i Rzymu. Obecnie miasto zachwyca złocistymi plażami i zachowanymi ruinami antycznego miasta. Turystyka i nieruchomości w Side przyciągają ludzi z całego świata. Biuro Nieruchomości stało się źródłem wsparcia i doradztwa dla tych, którzy szukają własnego kawałka raju nad Morzem Śródziemnym, a oferowane w nim nieruchomości dostosowane są do różnych potrzeb i budżetów.

Inwestycja w nieruchomość w Side ma wiele zalet, do których należą między innymi:

 1. Zysk z wynajmu.Wielu inwestorów decyduje się na zakup nieruchomości w Side jako formę inwestycji. Wynajmowanie nieruchomości krótkoterminowo turystom jest popularne i może generować znaczne przychody przez większość roku.
 2. Atrakcyjne ceny.W porównaniu do innych popularnych miejsc na wybrzeżu Morza Śródziemnego, ceny nieruchomości w Side są nadal stosunkowo przystępne, co czyni to miejsce atrakcyjnym dla inwestorów.
 3. Stały Wzrost Wartości Nieruchomości.Dzięki rosnącemu zainteresowaniu turystów i inwestorów, nieruchomości w Side zyskują na wartości, co oznacza potencjalny zysk dla inwestorów na dłuższą metę.

Wybór odpowiedniego biura nieruchomości w Side jest kluczowy dla udanej inwestycji. Profesjonalizm, lokalna wiedza i doświadczenie w branży są niezbędne, aby znaleźć nieruchomość, która spełni oczekiwania klienta i będzie przynosząca zyski.

Biuro nieruchomości View Homes Real Estate Investments zdecydowanie realizuje te cele. W ich ofercie znajduje się prawie 200 nieruchomości. Ceny kupna zaczynają się od około 80 tysięcy euro i kończą na kwotach w granicy 200 milionów euro (!). Jednym słowem, jest w czym wybierać. My, jako agenci nieruchomości, ale przede wszystkim jako zwolennicy pięknych miejsc do życia, zdecydowanie polecamy Side. 20230828_203740 20230828_203803 20230828_203823

 

Więcej

Badanie rynku tureckiego

administrator 23 sierpnia 2023

Dość dynamicznie rozwija się sytuacja ekonomiczno-gospodarcza w Turcji. Najnowsze dane pokazują, że ceny tamtejszych nieruchomości zanotowały prawie dwukrotny wzrost średnich cen. Cena metra kwadratowego wzrosła w ciągu roku o 96% w porównaniu do czerwca 2022 roku, a w przypadku nieruchomości w Ankarze (stolicy Turcji) – nawet o 106%. Z kolei w Polsce nastąpił wzrost średnich cen mieszkań o 10%, dlatego dane tureckie mocno zaskakują. Ponadto temu wzrostowi towarzyszy hiperinflacja, która podniosła ceny o 9,5% w porównaniu z poprzednim miesiącem.

To wszystko nie powstrzymuje turystów od odwiedzenia Turcji. Czy podobnie jest z rynkiem nieruchomości? Czy wciąż jest popyt na tak drogie już domy i mieszkania? To postanowiliśmy sprawdzić osobiście. Nasza ekspertka Iwona Paradowska-Łukawska właśnie rozpakowuje bagaże w tureckim mieście Side, by przekonać się osobiście, co tak naprawdę dzieję się z tamtejszymi nieruchomościami, a my cierpliwie czekamy na Jej raport. Po więcej wiadomości zapraszamy w kolejnym wpisie!

Więcej

Aktualności kredytowe 8/08/2023

administrator 10 sierpnia 2023

Bezpieczny kredyt 2% wywołał wiele zmian na rynku nieruchomości. Przede wszystkim, według  raportu AMRON-SARFiN, ceny ofertowe mieszkań poszybowały w górę i w ciągu ostatnich 6 miesięcy drożały w znacznie szybszym tempie, niż przed ogłoszeniem nowego programu kredytowego. Program miał teoretycznie wspierać zdolność kredytową Polaków, a przede wszystkim spowodował wzrost popytu na mieszkanie. Zaoszczędzą na nim tylko Ci, którzy faktycznie skorzystają z programu. Dla całej reszty, czyli dla przeważającej grupy kupujących, którzy nie spełniają warunków uzyskania takiego kredytu, możliwość zakupu własnego mieszkania znów staje się bardziej odległa.

W kwestii inflacji specjaliści szacują spadek jej do 10%, przez co prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych staje się coraz bardziej realne. Według specjalistów z PKOBP stopy procentowe zostaną obniżone trzykrotnie, począwszy od października, a ich poziom na koniec roku wyniesie 6,00%.

NBP w poniedziałek opublikował wyniki kwartalnej ankiety na temat sytuacji na rynku kredytowym. Według niej banki zapowiadają na trzeci kwartał 2023 r. zaostrzenie kryteriów udzielania wszystkich rodzajów kredytów. Poniedziałkowa „Rzeczpospolita” napisała, że rośnie ryzyko, że kredyty hipoteczne będą dla banków w Polsce mało opłacalne, wręcz toksyczne. „Jeśli do tego rzeczywiście dojdzie, hipoteki staną się albo mniej dostępne, albo droższe” – napisano w dzienniku. Gazeta zauważa, że po wygranych frankowiczów, walkę zaczynają posiadacze kredytów złotowych.  Przypomnę o sprawie z Zielonej Góry, gdzie na początku lipca br. Sąd wydał wyrok usuwający Wibor.

Zaglądajcie do nas po więcej aktualności od pani ekspert Iwony Paradowskiej-Łukawskiej.

 

 

Więcej