Aktualności

Aktualności kredytowe 5/06/2024

administrator 5 czerwca 2024

Kredyt na start
Szanse na wprowadzenie kredytu maleją z dnia na dzień. Poparcie dla tego pomysłu spada także wśród koalicjantów. Już nie tylko partia Razem, ale również Polska 2050 zapowiada, że nie poprze Kredytu na Start. Z kolei PIS ponoć rozważa poparcie, ale pod warunkiem wprowadzenia max. ceny metra z podziałem na stawki w jak najmniejszych regionach, żeby deweloperzy mieli presję na obniżkę, a nie podwyżki.
Przypomnę, że krytycy zarzucają , że program przyczyni się tylko do wzrostu cen nieruchomości oraz gwarantuje super zarobek deweloperom i bankom. Mimo tych zapowiedzi Ministerstwo Rozwoju nie przerywa prac na projektem, które miały potrwać do końca maja. Kluczowe w tej chwili jest jednak to, co rząd zrobi w tej sprawie po wyborach do europarlamentu. 05Według WP Sejm może zająć się tym projektem dopiero po wakacjach, choć zapowiadali, że zrobią to w pierwszych 100 dniach…

Koniec WIRONU?
W zeszłym roku ING Bank Śląski zdecydował jako pierwszy się na wprowadzenie kredytów opartych o WIRON, czyli wskaźnik referencyjny, który typowano na następcę WIBOR-u. W ofercie banku znalazły się kredyty firmowe i hipoteczne oparte na nowym wskaźniku.
Aktualnie zostało zawieszone użycie WIBOR-u w bankowości firmowej i analizowana jest taka możliwość również dla hipotek.
Dotychczasowy portfel kredytów na WIRON zostaje bez zmian – WIRON jest notowanym na rynku wskaźnikiem i nadal będzie wyliczany.
Z pojawiających się coraz częściej nieoficjalnych informacji wynika, że szanse na to, by WIRON został następcą WIBOR-u są coraz mniejsze. Jeszcze w tamtym roku ogłoszono, że całkowita rezygnacja z WIBOR-u nastąpi dopiero w 2027 roku (a nie jak wcześniej zapowiadano – w 2025 roku). Z kolei na początku kwietnia Ministerstwo Finansów zawnioskowało o ponowny przegląd i analizę wskaźników, które mogłyby zastąpić WIBOR. Okazuje się, że jest sporo wątpliwości względem WIRON-u, m.in. jeśli chodzi o jego obliczanie. Konsultacje publiczne dotyczące przeglądu i analizy wskaźników potrwają do 24 czerwca. Nowy wskaźnik zastępujący WIBOR może zostać ogłoszony już w lipcu.

Inflacja
W maju 2024 roku inflacja wyniosła  2,5%, w porównaniu do 2,4% w kwietniu podał GUS. Okazał się on wyraźnie niższy od oczekiwań większości ekonomistów.

Więcej

Aktualności kredytowe 22/05/2024

administrator 22 maja 2024

1. Kredyt na start
Aktualnie toczą się prace legislacyjne i zamiast coraz ściślej określonych zasad mnożą się przeróbki i pytania. Konsultacje zostały przedłużone do końca maja.
– Po pierwsze mamy zmiany personalne. Krzysztofa Hetmana na stanowisku Ministra Rozwoju zastąpił Krzysztof Paszyk. Nowy Minister będzie potrzebował czasu na wdrożenie, a to zapewne spowoduje poślizg we wprowadzeniu programu.
– Dodatkowo dochodzą nas słuchy, że rozważają wprowadzenie limitu ceny metra kwadratowego mieszkania. Taką informację przekazał jeszcze Krzysztof Hetman. Jego zdaniem ma to zapobiec podniesieniu cen mieszkań na rynku w chwili uruchomienia programu.
– I kolejna nowość: program będzie funkcjonował nie rok, tylko cztery lata.

 
2. Wakacje Kredytowe
W większości banków kredytobiorcy już mogą składać wnioski o odroczenie spłat kredytu hipotecznego w ramach ustawowych wakacji kredytowych. Przypominamy, kto i jak może skorzystać z tej opcji w 2024 roku.
Dla kogo:
– Dla osób, których rata przekroczy 30% dochodu gospodarstwa domowego, liczonego jako średnia za poprzednie 3 miesiące, albo osób, które mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w dniu złożenia wniosku;
– Dla kredytów o wysokości max 1,2 mln zł;
– Tylko dla kredytów w PLN;
– Dla umów zawartych przed 1 lipca 2022 r.;
– Do końca spłaty kredytu hipotecznego pozostaje co najmniej 6 miesięcy;
– Kredyt udzielony był na własne potrzeby mieszkaniowe.
W 2024 roku będzie można łącznie zawiesić spłatę 4 rat: 2 raty w okresie czerwiec-sierpień i kolejne 2 raty w okresie wrzesień-grudzień.
Przypominam, że bank nie nalicza odsetek za czas, w którym spłata kredytu jest odroczona. Jednocześnie wydłuża się okres spłaty kredytu o tyle miesięcy, ile miesięcy wakacji kredytowych wykorzystaliśmy.

 
3. Stopy procentowe
Majowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie wniosło nic nowego. Stopy procentowe zostały utrzymane i wynoszą 5,75% w skali rocznej.

Więcej

Aktualności kredytowe 8/05/2024

administrator 8 maja 2024

1) Inflacja w kwietniu 2024 roku wyniosła 2,4%, licząc rok do roku – wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Dołek inflacji za nami. Przywrócenie VAT zrobiło swoje i przełożyło się na wzrost cen żywności a co za tym idzie inflacji.
Ekonomiści prognozują, że druga połowa roku przyniesie jeszcze wyższą inflację, głównie za sprawą cen energii oraz usług.

 

2) Wakacje kredytowe: Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kredytobiorcy będą mogli skorzystać z możliwości wstrzymania opłacania raty kredytowej dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia. Z tego rozwiązania będą mogły skorzystać osoby, których rata przekroczy 30% dochodu gospodarstwa domowego (liczonego jako średnia za poprzednie 3 miesiące), albo osoby, które mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w dniu złożenia wniosku. Ustawa niestety nie podaje dokładnych zasad obliczania dochodu do wakacji kredytowych. Wiadomo jednak, że bierze się pod uwagę dochód netto kredytobiorców. Przy składaniu wniosku w maju dochód uśrednia się z 3 poprzednich miesięcy: lutego, marca i kwietnia 2024 r. Niestety nie powstał kalkulator rządowy, który umożliwiłby sprawne obliczanie dochodu do tego celi. Wiadomo tylko, że w najbliższym czasie ma zostać umieszczony tego typu kalkulator na stronie Infor, choć nie będzie to oficjalne narzędzie. O konkretne informacje w zakresie obliczania wysokości dochodu netto należy wystąpić do banku, który udzielił kredytu. Każdy bank może stosować inne zasady, np. w kwestii uznawania premii. Przypomnę, że oświadczenia zawarte we wniosku składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Ponadto zawieszenie spłaty kredytu będzie przysługiwać wówczas, gdy wartość udzielonego kredytu nie będzie przekraczała 1,2 mln zł. Z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

 

Więcej

Aktualności kredytowe 29/04/2024

administrator 29 kwietnia 2024

1. NOWOŚĆ! BNP Paribas zwiększa dostępność kredytu hipotecznego i od 22 kwietnia otwiera się na klienta zewnętrznego! Do tej pory kredyt hipoteczny w BNP Paribas był dostępny tylko dla stałych klientów banku. Oferta jest bardzo atrakcyjna: oprocentowanie stałe na 5 lat z kontem, kartą kredytową, wpływami oraz ubezpieczeniem wyniesie 6,85%. Niestety zdolność liczona jest dość kiepsko jak dla klienta.

 
2. Co dalej z wiborem? Kiedy pojawi się wiron? Wciąż nie wiadomo nic nowego. Na jesieni cichutko wydłużony został okres przejścia ze stawek WIBOR na WIRON z 2025 r. na najpóźniej do końca 2027 r., na co banki oczywiście zacierają ręce i liczą zyski. Co gorsze okazuje się, że WIRON może wcale nie zastąpić WIBORU! Minister finansów Andrzej Domański poprosił o ponowny przegląd wskaźników, który potrwa około 3 miesiące. Jaki będzie wynik zobaczymy…

 
3. Ważne – pozytywne informacje dla frankowiczów! Po ponad 3 latach doczekaliśmy się tzw. dużej uchwały frankowej Sądu Najwyższego. Odpowiedziano w niej na szereg pytań przedłożonych jeszcze w 2021 roku przez I prezes SN Małgorzatę Manowską. Rozstrzygnięcia nie są zaskakujące i w dużej mierze potwierdzają linię orzeczniczą, która ukształtowała się w sądach. Niemniej teraz wyroki w sprawach frankowych powinny być bardziej przewidywalne, a same sprawy w sądach powinny trwać krócej.

Więcej

Aktualności kredytowe 10/04/2024

administrator 10 kwietnia 2024

Pojawił się długowyczekiwany projekt ustawy „Kredyt mieszkaniowy na start”, który jeszcze bardziej skomplikował wcześniejsze ustalenia. Zgodnie z nim:

 1. Nie ma limitu ceny i limitu wkładu własnego!
 2. Rodziny 2+3 zwolnione będą z obowiązku nieposiadania nieruchomości, ale (!!!) będą mieli 2 lata na sprzedaż pierwszej nieruchomości.
 3. Wprowadzone zostało ograniczenie wieku do 35 lat tylko w przypadku singli; większe gospodarstwa bez limitu wiekowego.
 4. Kredyt przeznaczony będzie również dla osób w nieformalnych związkach!
 5. Program funkcjonował będzie do końca 2027 roku, a jego start planowany na drugą połowę 2024 roku.
 6. Kredyt musi być zaciągnięty na co najmniej 15 lat.
 7. Przez pierwszych 5 lat obowiązywać stałe oprocentowanie i formuła spłaty w postaci rat malejących.
 8. Dopłaty będą realizowane TYLKO przez 5 lat.
 9. Zmiana limitów dochodów netto (tabela poniżej).

 

435856866_706700201416799_2599980526609683425_n

 

*Gdy dochód przekracza ustalony limit – wysokość dopłaty do raty kredytu pomniejsza się o 50% kwoty tego przekroczenia.
**Dla kredytu konsumenckiego granica kwoty kredytu wynosi 100 tys. zł.
***Przekroczenie powierzchni spowoduje, że wysokości dopłaty będzie pomniejszana o 50 zł za każdy metr przekroczenia.
****Limity mogą zostać powiększone, gdy mieszkanie jest w mieście powyżej 300 000 mieszkańców.

Przy licznych ograniczeniach jest to oferta bardzo interesująca przede wszystkim dla większych rodzin. Im jednak mniejsza liczba członków rodziny, tym gorzej!

Więcej

Aktualności kredytowe 3/04/2024

administrator 3 kwietnia 2024

1. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że inflacja w marcu roku wyniosła 1,9%. Eksperci spodziewali się wyniku na poziomie 2,2%. Tempo wzrostu cen jest najniższe od 2019 roku. Dla porównania, jeszcze rok temu – w marcu 2023 r. – inflacja wynosiła 16,1%. Niemniej specjaliści uważają, że ten odczyt będzie najniższym wynikiem w tym roku. W najbliższych miesiącach zobaczymy lekki wzrost, głównie przez koniec działań osłonowych. Czy w związku z osiągnięciem celu inflacyjnego NBP tj. 2,5% możemy liczyć na obniżkę stóp procentowych? Niestety ekonomiści nie spodziewają się zmian stóp procentowych ani w kwietniu ani w ciągu najbliższych miesięcy. Najbliższa decyzja RPP już w czwartek.

 

2. Rząd chce monitorować i ucywilizować rynek mieszkaniowy, który dziś w dużej mierze kręci się w oparciu o przeszacowane ceny ofertowe. W tym celu ma powstać centralna baza danych, w której gromadzone będą bieżące informacje o liczbie transakcji i cenach transakcyjnych na rynku mieszkaniowym. Baza cen transakcyjnych pokaże rzeczywistą sytuację, a nie zawyżone ceny!

 

3. VeloBank zmienia właściciela.
Spółka zależna Cerberus Capital Management podpisała przedwstępną umowę nabycia 100% akcji VeloBank – poinformował Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Finalizacja transakcji spodziewana jest w połowie 2024 r. po uzyskaniu wszelkich zgód m.in. KNF i Komisji Eropejskiej . Przypomnę, ze VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.

Więcej

Aktualności kredytowe 14/03/2024

administrator 14 marca 2024

1. WAKACJE KREDYTOWE PO NOWEMU
We wtorek do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy. Zgodnie z jego treścią:

 • z wakacji będzie można skorzystać w maju i czerwcu oraz przez dwa miesiące w drugim półroczu;
 • wakacje dostępne będą tylko dla kredytów złotówkowych zaciągniętych przed 1 lipca 2022 r.;
 • z wakacji będą mogli skorzystać kredytobiorcy, których rata przekroczy 30% dochodu gospodarstwa domowego (liczonego jako średnia za poprzednie 3 miesiące), albo jeśli kredytobiorca ma na utrzymaniu co najmniej 3 dzieci;
 • wartość kredytu nie może przekroczyć 1,2 mln złotych;

Zmiany szykują się również w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców:

 • maksymalna pomoc została zwiększona z 2 do 3 tys. złotych;
 • wydłużono okres pomocy z 36 do 40 miesięcy;
 • możliwe rozłożenie spłaty na 200 rat (obecnie było na 144 raty);
 • łączna wartość pożyczki na spłatę zadłużenia 120 tys. złotych;
 • dla kredytobiorcy w trudnej sytuacji finansowej (również walutowych), u których rata przekracza
  40%budżetu (było 50%);
 • jeżeli miesięczny dochód gospodarstwa, pomniejszony o kredyt, nie będzie przekraczał 2,5-krotności kryteriów z ustawy o pomocy społecznej.
  Przepisy mają wejść w życie 1 maja 2024 r.

 

2. ZMIANY W SPRAWACH SĄDOWYCH FRANKOWICZÓW
Aby odkorkować sądy Resort Sprawiedliwości chce aby sprawy frankowe były rozpatrywane przez e-Sąd. Procedura toczyłaby się w sposób elektroniczny, co ułatwiałoby sądom procedowanie. Przypomnę, że na koniec 2023 roku znajdowało się ich w sądach ponad 178 tys. spraw frankowych.

 
3. STOPY PROCENTOWE
Na marcowym posiedzeniu RPP zdecydowała utrzymać stopy na aktualnym poziomie 5,75%. Jest to decyzja zgodna z oczekiwaniami.

Więcej

Aktualności kredytowe 28/02/2024

administrator 28 lutego 2024

1. Aktualnie dużo się dzieje w kredytach hipotecznych. Po raz pierwszy od kilku lat kredyt ze zmienną stopą jest tańszy niż ze stałą. W lutym średnia stawka oprocentowania produktów dla nowych klientów wynosiła:
– 7,60% dla kredytów z okresowo stałym oprocentowaniem,
– 8,39% dla kredytów ze zmienną stopą (przy WIBOR 3M i 6M 5,85 %).

Jest jednak jeden wyjątek na rynku! ING Bank Śląski jest jedyną instytucją na rynku, która ma teraz w swojej ofercie produkt bazujący na wskaźniku WIRON 1M Stopa Składana. W tym wypadku oprocentowanie kredytu hipotecznego ze zmienną stopą jest obecnie niższe niż stałe – oprocentowanie zmienne wynosi bowiem 6,94% (prowizja 0%), a stałe 7,08% (prowizja 0%).

2. Ponadto Biuro Informacji Kredytowej (BIK) poinformowało że mimo zakończenia programu Kredyt 2% w styczniu 2024 r., w porównaniu do stycznia 2023 r., banki i SKOK-i udzieliły więcej wszystkich rodzajów produktów kredytowych. Nastąpił wzrost kredytów mieszkaniowych o 304,9%, ratalnych o 115,4%, a gotówkowych o 14,7%. Wzrosła również wartość wszystkich udzielonych kredytów – w przypadku kredytów
mieszkaniowych aż o ponad 400%.
Według ekspertów, ożywienie kredytowe jest spowodowane rosnącymi cenami nieruchomości i większa dostępnością kredytów hipotecznych.

3. Podsumowanie Kredytu 2%
Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że udzielono ponad 60 tys. bezpiecznych kredytów na łączną kwotę ponad 24 mld (to jeszcze nie są ostateczne dane, gdyż umowy nadal są zawierane). Z tej kwoty obcokrajowcom oraz gospodarstwom domowym, w skład których jeden z kredytobiorców jest obcokrajowcem, a drugi np. Polakiem, wynosi prawie 1,3 mld zł.

Więcej

Aktualności kredytowe 14/02/2024

administrator 14 lutego 2024

1.Przedłuża się proces legislacyjny odnośnie wakacji kredytowych. Pojawił się wreszcie projekt ustawy, a w nim następujące istotne informacje:

 • zmianie uległy okresy, w których będzie można zawiesić ratę – w drugim kwartale 2024 będzie można zawiesić 2 raty, w każdym następnym po 1 racie;
 • maksymalna wartość kredytu to 1,2 mln (wcześniej było 2 mln);
 • wakacje kredytowe skierowane będą do kredytobiorców, którzy na ratę kredytową co miesiąc wydają 35% i więcej swojego domowego
  budżetu.

Politycy zajmą się projektem we wtorek 20 lutego i wtedy zapadną finalne decyzje odnośnie jego.

2.Co dalej z „Mieszkaniem na start”, czyli nową wersją kredytu 2%?

Póki co, wiemy tylko tyle, że się opóźnia… Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Hetman poinformował, że program wejdzie w życie w tym roku, najpóźniej jesienią. Pierwotnie była mowa o pierwszej połowie roku, ewentualnie okolicach lipca. Aktualnie trwają konsultacje co do tego terminu.

3. Rada Polityki Pieniężnej na lutowym posiedzeniu zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie 5,75%. Decyzja jest zgodna z przewidywaniami większości ekonomistów oraz rynku. Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński na swojej czwartkowej konferencji stwierdził, że do końca roku stopy procentowe najprawdopodobniej nie zmienią się.

Więcej

Aktualności kredytowe 8/02/2024

administrator 8 lutego 2024

Czas na podsumowanie programu Bezpieczny Kredyt 2%!
Generalnie Bezpieczny Kredyt 2% okazał się super możliwością dla Klientów, którzy z niego skorzystali, ale równie dużym problemem dla aktualnego rządu. Wskazują na to następujące kwestie:

 • Na program poprzedni rząd przeznaczył w Rządowym Funduszu Mieszkaniowym 11,3 mld złotych, a zostało wykorzystane prawie 17 mld złotych. Aktualnie brakuje 5,6 mld złotych a umowy są wciąż zawierane!
 • Wstępnie ustawa przewidywała 10 tys. wniosków złożonych w 2023 roku, a zaciągniętych zostało oko 66,8 tys. kredytów.
 • Przekroczona została również przeciętna kwota udzielanych kredytów – miała wynieść około 320 tys. złotych, a wyniosła 405 tys. złotych.

Mimo, że program się zakończył, zainteresowanie kredytami hipotecznymi wciąż jest duże! Biuro Informacji Kredytowej podało, że wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w styczniu 2024 roku wzrosło aż o 92% w porównaniu do stycznia 2023 roku. Z kolei w porównaniu do grudnia 2023 roku liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy spadła o 51,3%.
Jakie są przyczyny? Rok temu wysokie stopy procentowe powodowały brak popytu i zdolności, a styczniowy spadek to efekt końcówki bezpiecznego kredytu 2%. Niemniej BIK prognozuje dalszy wzrost akcji kredytowej w 2024 roku.

Z dobrych wiadomości dla potencjalnych kredytobiorców, istotne jest to, że coraz więcej banków uwzględnia świadczenie 800+ przy liczeniu zdolności kredytowej dla kredytów mieszkaniowych. Od stycznia takie praktyki zaczął też uskuteczniać bank Pekao S.A. Dodatkowo wzrost świadczenia z 500 na 800 zł to wzrost zdolności o około 30 tys.

Więcej