Aktualności kredytowe 14/02/2024

administrator 14 lutego 2024

1.Przedłuża się proces legislacyjny odnośnie wakacji kredytowych. Pojawił się wreszcie projekt ustawy, a w nim następujące istotne informacje:

  • zmianie uległy okresy, w których będzie można zawiesić ratę – w drugim kwartale 2024 będzie można zawiesić 2 raty, w każdym następnym po 1 racie;
  • maksymalna wartość kredytu to 1,2 mln (wcześniej było 2 mln);
  • wakacje kredytowe skierowane będą do kredytobiorców, którzy na ratę kredytową co miesiąc wydają 35% i więcej swojego domowego
    budżetu.

Politycy zajmą się projektem we wtorek 20 lutego i wtedy zapadną finalne decyzje odnośnie jego.

2.Co dalej z „Mieszkaniem na start”, czyli nową wersją kredytu 2%?

Póki co, wiemy tylko tyle, że się opóźnia… Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Hetman poinformował, że program wejdzie w życie w tym roku, najpóźniej jesienią. Pierwotnie była mowa o pierwszej połowie roku, ewentualnie okolicach lipca. Aktualnie trwają konsultacje co do tego terminu.

3. Rada Polityki Pieniężnej na lutowym posiedzeniu zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie 5,75%. Decyzja jest zgodna z przewidywaniami większości ekonomistów oraz rynku. Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński na swojej czwartkowej konferencji stwierdził, że do końca roku stopy procentowe najprawdopodobniej nie zmienią się.