Aktualności kredytowe 3/01/2024

administrator 3 stycznia 2024

Niestety Nowy Rok oznacza koniec Bezpiecznego Kredytu 2%. Banki od wczoraj wstrzymały przyjmowanie wniosków o udzielenie kredytów mieszkaniowych w ramach programu. Głównym powodem jest wykorzystanie 90% kwoty przewidzianej w ustawie budżetowej na 2024 rok.
PIS planował, że program będzie trwał do końca 2027 roku, ale Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało, że Bezpieczny kredyt 2%
zostanie zastąpiony inną, korzystną dla kredytobiorców ofertą i że środki na ten cel są zabezpieczone w budżecie na 2024 rok. Szczegóły tego projektu mamy poznać w najbliższych dniach.

Z kolei co do wakacji kredytowych w 2024 roku wciąż wiadomo niewiele poza tym, że sama ich idea została przedłużona. W ostatnich dniach 2023 roku opublikowano projekt nowelizacji ustawy, która zakłada możliwość odroczenia 1 raty na kwartał, ale pod warunkiem przekroczenia progu relacji raty do dochodu na poziomie 35%.  Projekt zapewne będzie procedowany w ekspresowym tempie tak, aby można było go wprowadzić jeszcze w pierwszym kwartale; póki co czekamy na dalszy rozwój wydarzeń.

Wciąż jeszcze nie ma konkretnej oferty co do zastosowania WIRONU zamiast WIBORU. Na razie tylko ING BANK ŚLĄSKI w pełni przeszedł na nowy wskaźnik. Wiadomo, że ofertę przygotowuje jeszcze kilka instytucji, ale nikt nie podaje ostatecznych terminów. Do tej pory banki miały czas do końca 2024 roku na zmianę wskaźnika na WIRON w istniejących już umowach, ale Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych pod koniec października 2023 roku (bardzo po cichu) wydłużył ten termin do 2027 roku. Aktualnie różnica między wskaźnikami jest bardzo duża: na dzień 1/01/2023 WIBOR 3m wynosił 5,88% a WIRON – 4,88%. Dzięki takiej różnicy banki zarabiają znacznie więcej na odsetkach, dlatego niechętnie podchodzą do tej zamiany.