Aktualności kredytowe 10/01/2024

administrator 10 stycznia 2024

Już wiemy, że ileś wniosków złożona w ramach programu Bezpieczny kredyt2% przekroczyła 100 tys. Pula środków wyczerpała się przed czasem, stąd wcześniejsze zakończenie programu.

Aktualnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad nową odsłoną programu o nazwie „Mieszkanie na start”.  Z dotychczas uzyskanych informacji na ten temat wiadomo, że nowy kredyt przeznaczony będzie wyłącznie do osób, które takiej pomocy potrzebują. W związku z tym zostanie wprowadzone kryterium dochodowe, które wyniesie następująco:

 • dla 1-osobowego gospodarstwa – 10 tys. zł brutto;
 • dla 2-osobowego gospodarstwa – 18 tys. zł brutto;
 • dla 3-osobowego gospodarstwa – 23 tys. zł brutto;
 • dla 4-osobowego gospodarstwa – 28 tys. zł brutto;
 • dla 5-osobowego gospodarstwa – 33 tys. zł brutto.

Dopłaty do rat kredytu mają obowiązywać przez 10 lat i będą zróżnicowane w zależności od wielkości gospodarstwa domowego. Limity dopłat wyniosą następująco:

 • dla 1-osobowego gospodarstwa – 200 tys. zł;
 • dla 2-osobowego gospodarstwa – 400 tys. zł;
 • dla 3-osobowego gospodarstwa – 450 tys. zł;
 • dla 4-osobowego gospodarstwa – 500 tys. zł;
 • dla 5-osobowego gospodarstwa – 600 tys. zł.

Dopłaty będą oprocentowane również w zależności od wielkości gospodarstwa i wyniosą następująco:

 • 1,5% – dla 1 i 2-osobowych gospodarstw;
 • 1% – dla 3-osobowych gospodarstw;
 • 0,5% – dla 4-osobowych gospodarstw;
 • 0% – dla 5-osobowych gospodarstw.

W praktyce oznaczać to będzie, że singiel kupujący kawalerkę za 350 tys., zł otrzyma maksymalnie 200 tys. zł kredytu oprocentowanego 1,5%, a reszta według aktualnie obowiązujących stóp procentowych.

Nowością będzie również możliwość zwolnienia rodziny 2+3 z obowiązku nieposiadania nieruchomości. Oznacza to, że w takim wypadku do programu będą mogły przystąpić rodziny 2+3 mające już jakąś nieruchomość.

Z kolei ograniczenie wiekowe (oferta dla klientów do 35 r. życia) obowiązywać będzie wyłącznie singli. Większe gospodarstwa nie będą miały limitu wiekowego.

Istotną zmianą będzie również fakt, że nowy program dostępny będzie również dla osób w nieformalnych związkach!

Program wystartuje w połowie roku z budżetem 500 mln na ten rok, więc trzeba będzie się śpieszyć, żeby się na niego załapać. Na ten rok planowane jest udzielenie ok. 50 tys. kredytów, przy czym dla porównania – w przypadku Bezpiecznego Kredytu 2% zostało złożonych ponad 100 tys. wniosków. Sam program dopłat zostanie rozłożony na 10 lat.

To dopiero propozycja resortu, która jest na etapie konsultacji z bankami i organizacjami społecznymi. Sam program wydaje się być bardziej skomplikowany niż Bezpieczny Kredyt 2%, ale w przypadku większych rodzin – znacznie korzystniejszy, a z kolei dla singli – gorszy.

 

Jak to wpłynie na rynek?

Sytuacja na polskim rynku mieszkaniowym zmienia się dynamicznie. Bezpieczny Kredyt napędził popyt, lecz jednocześnie sprawił, że zwiększyła się luka podażowa, która obecnie jest szacowana na około 2 mln lokali, co może się przełożyć na dalszy wzrost ich cen.

Dane Otodom wskazują, że w ciągu ostatnich 8 lat ceny mieszkań w Polsce na rynku pierwotnym wzrosły o ok. 95% (na rynku wtórnym o 87%). W nadchodzącym roku analitycy przewidują wzrost cen mieszkań w Polsce o 10-15%. Średnie ceny mieszkań w Lublinie w stanie deweloperskim w grudniu wynosiły 10263 zł za m2, co oznacza wzrost cen rzędu 11% rok do roku. W przypadku rynku wtórnego cena w 2023 roku za metr wyniosła 8337 zł i prognozuje się, że cena  za m² na koniec 2024 roku wyniesie 8913 zł.

Dokładny wzrost cen w 2024 r. będzie zależeć od programu „Mieszkanie na start” i może okazać się stymulantem kolejnych wzrostów cen (bo spowoduje wysoki popyt w krótkim czasie), wysokości stóp procentowych, inflacji i ogólnej sytuacji rynkowej w Polsce.

Jedno jest pewne – w 2024 roku mieszkania nadal będą drożeć i w naszej ocenie będą one rosły mniej dynamicznie niż przez ostatnie 12 miesięcy, a w perspektywie roku wzrosną o około 8-10%.