Aktualności kredytowe 7/12/2023

administrator 7 grudnia 2023

  1. Rada Polityki Pieniężnej na grudniowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na dotychczasowym poziomie. Aktualna stopa referencyjna nadal wynosi 5,75%. Decyzja jest zgodna z przewidywaniami ekspertów i sugestiami Adama Glapińskiego.
  2. Wciąż niewyjaśniona zostaje kwestia kredytu 2%. We wtorek do Sejmu trafił rządowy projekt nowej ustawy w tej sprawie. Według informacji na stronie Izby Niższej po zmianach limit budżetu na program „Bezpieczny kredyt 2%” może w 2024 roku przekroczyć 1,8 mld zł wobec obecnych 941 mln zł.
  3. Nie została również rozstrzygnięta kwestia wakacji kredytowych w 2024 r. Projekt ustawy grupy posłów Polska 2050 Trzecia Droga dotyczących ustalenia warunku dochodowego został wycofany. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na wtorkowej konferencji prasowej potwierdził, że kwestia wakacji kredytowych zostanie poddana decyzji przyszłego rządu.
  4. Z kolei „frankowicze” doczekali się pozytywnej opinii Trybunału Sprawiedliwości UE. Zgodnie z nią kredytobiorca nie musi składać przed sądem oświadczenia o zgodzie na unieważnienie umowy. Ten wyrok powinien udaremnić bankom możliwość pozywania kredytobiorców za bezumowne korzystanie z kapitału.