Aktualności kredytowe 8/08/2023

administrator 10 sierpnia 2023

Bezpieczny kredyt 2% wywołał wiele zmian na rynku nieruchomości. Przede wszystkim, według  raportu AMRON-SARFiN, ceny ofertowe mieszkań poszybowały w górę i w ciągu ostatnich 6 miesięcy drożały w znacznie szybszym tempie, niż przed ogłoszeniem nowego programu kredytowego. Program miał teoretycznie wspierać zdolność kredytową Polaków, a przede wszystkim spowodował wzrost popytu na mieszkanie. Zaoszczędzą na nim tylko Ci, którzy faktycznie skorzystają z programu. Dla całej reszty, czyli dla przeważającej grupy kupujących, którzy nie spełniają warunków uzyskania takiego kredytu, możliwość zakupu własnego mieszkania znów staje się bardziej odległa.

W kwestii inflacji specjaliści szacują spadek jej do 10%, przez co prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych staje się coraz bardziej realne. Według specjalistów z PKOBP stopy procentowe zostaną obniżone trzykrotnie, począwszy od października, a ich poziom na koniec roku wyniesie 6,00%.

NBP w poniedziałek opublikował wyniki kwartalnej ankiety na temat sytuacji na rynku kredytowym. Według niej banki zapowiadają na trzeci kwartał 2023 r. zaostrzenie kryteriów udzielania wszystkich rodzajów kredytów. Poniedziałkowa „Rzeczpospolita” napisała, że rośnie ryzyko, że kredyty hipoteczne będą dla banków w Polsce mało opłacalne, wręcz toksyczne. „Jeśli do tego rzeczywiście dojdzie, hipoteki staną się albo mniej dostępne, albo droższe” – napisano w dzienniku. Gazeta zauważa, że po wygranych frankowiczów, walkę zaczynają posiadacze kredytów złotowych.  Przypomnę o sprawie z Zielonej Góry, gdzie na początku lipca br. Sąd wydał wyrok usuwający Wibor.

Zaglądajcie do nas po więcej aktualności od pani ekspert Iwony Paradowskiej-Łukawskiej.